SM73 - Historia Matematyki PWN

empik
KPM_01
paypal

przeszukaj serwisSZUKAJ W SERWISIE

 

Cyfromania

Zapraszamy do rozwiązania zadań niecodziennych, których metody rozwiązania mogą służyć jako znakomita wskazówka przy mierzeniu się z zagadnieniami nie do rozwiązania. Będziemy poszukiwać kwadratów – liczb oczywiście. Nie obędzie się bez liczb Armstronga, czy układów cyfr przy mnożeniu, aby zakończyć na równości pierwiastka z sumą liczb. Zapraszamy do wiosennych poszukiwań.

W Liczbach Armstronga nie będziemy pisać o Neilu Armstrongu, który jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu, lecz o liczbach Armstronga (narcystycznych). Odkryjemy je jak powierzchnię Księżyca.

Zagadnienie układy cyfr związane jest z podzielnością liczb. Tutaj przedstawimy problemy, które mogą stanowić wstęp do tego tematu. Na temat podzielności pisaliśmy już w „Ciekawych cechach” i „Bajce o smoku” z 40. numeru oraz w „Dowodach na sumy cyfr” z 41. czy „Trudnych zagadnieniach” z 46. wydania „Świata Matematyki”.

Nie zapominamy o poszukiwaniu cyfr, które ukrywają się pod poszczególnymi literami. O kryptarytmach pisaliśmy już w „Poszukiwaniach” z 45. numeru „Świata Matematyki”, jak również w „Ciekawym zadaniu na lekcję w szkole” z 2., czy „Kryptarytmie z pierwiastkami” z 15. wydania „Świata Matematyki”.

Zapraszamy do poszukiwań.

>>powrót

PARTNERZY
alter edukacja
Test IQ
oferty pracy nauczyciel
Piatnik
spinor's


©2004 made and hosted by mediacom